Серед школярів реєструються випадки захворювання на кашлюк

В  Івано-Франківській  громаді  реєструються випадки захворювання  на кашлюк серед школярів.  Хворіють  нещеплені  діти.
 

Захворюваність  на кашлюк в Україні  стрімко зростає: якщо в 2022р в Україні було зафіксовано всього 32 випадки захворювання, то  за 2023рік  – вже  707 випадків  кашлюка в 20-ти областях України.

А за  2024р – більше 7000 випадків захворювань.

В нашому  Яворівському районі в 2024 році  діагностовано  кашлюк серед осіб, які  звернулися до ЗОЗ  за меддопомогою  – в  58  хворих, ( в  2023р – 17), з них 54 випадки серед дітей та 4 випадки серед дорослих( членів їх сімей). З них  в 17  дітей  віком до 1 року , та в 20 дітей віком  5-9 років, які  не мали жодної дози щеплення   або лише 1 дозу  щеплення.

Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть у ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюка. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу хвороби. Саме тому розпочинають планову вакцинацію проти кашлюка з 2 місяців життя.

ЧИМ  НЕБЕЗПЕЧНИЙ  КАШЛЮК

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка). Назву “кашлюк” обрано не випадково: найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.

Як  можна заразитись?

Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє.

Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але цей  діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.

Які симптоми захворювання?

На початку хвороби симптоми можуть бути такі самі, як при звичайному ГРВІ:

  • нежить, некритичне підвищення температури тіла  ;ця стадія називається катаральною;
  •  за 1-2 тижні, з’являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашель;
  • характерні для хвороби  репризи (шумні вдихи, які супроводжуються свистом);
  • можуть відбуватись зупинки дихання (апное), дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням.

Тривалість  хвороби  в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів: кашель зменшується, стає менш частим і не таким виснажливим, як на початку хвороби.

Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення кашлюка?

Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюка і чия мати не отримала щеплення від хвороби  в другому-третьому триместрі вагітності.

Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації;1  хворий з 4 захворілих (23%) має пневмонію.; 1 з 100 захворілих  –  мають судоми; у 3 з 5 хворих (61%)  спостерігається  апное (уповільнення або припинення дихання);1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію;1 з 100 (1%) помре.

Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюка. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці.

Сам кашель  досить часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
1 з 25 (4%) хворих  – отримують внаслідок  кашлю  переломи ребер;1 з 50 (2%) – мають пневмонію;1 з 3 (28%) – зіткнеться з нетриманням сечі; 3 з 50 (6%) – зіткнуться з втратою свідомості.

Як можна захиститись від кашлюка?

Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюка.
Відповідно до Національного календаря щеплень в Україні , вакцинувати дітей для профілактики кашлюка необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.

Батькам дітей до  6 р, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята, варто подумати  про невідкладність  проведення щеплень від кашлюка.

Для вакцинації дітей проти кашлюка на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі вбиті клітини збудника хвороби, а АаКДП містить безклітинний, або ацелюлярний, кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюка, дифтерії та правця.

ВООЗ рекомендує країнам з низьким рівнем охоплення щепленнями , до яких, на жаль, належить і Україна,  використання вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП). Сформований в результаті повного курсу вакцинації імунітет проти кашлюка зберігається впродовж 5-7 років – на той період життя дитини, в якому хвороба перебігає найтяжче.

БЕЗКОШТОВНО  малюк може отримати щеплення в своїй амбулаторії вакциною АКДП. Наразі державою закуповуються такі вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом:

Також в Україні зареєстровано вакцини з ацелюлярним кашлюковим компонентом, які можуть бути наявні в аптечній мережі:

  • Тетраксим (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту)
  • Пентаксим (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
  • Гексаксим (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
  • Інфанрикс (від кашлюка, правця, дифтерії)
  • Інфанрикс ІПВ (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту)
  • Інфанрикс ІПВ ХІБ (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
  • Інфанрикс гекса (від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
  • Бустрикс (для ревакцинації від кашлюка, правця,дифтерії)
  • Бустрикс поліо (для ревакцинації від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту)

 

Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.

Вакцинація вагітних від кашлюка

Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від кашлюка, дифтерії та правця протягом другого або третього триместру вагітності, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюка в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюка та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагітних від кашлюка рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.

Екстрена профілактика кашлюка

Якщо відбувся контакт з хворим на кашлюк, може застосовуватись профілактика антибіотиком,  рішення про доцільність такої профілактики приймає лікар в кожному окремому випадку.

Лікування кашлюка

Антибіотикотерапія допоможе запобігти серйозним наслідкам, якщо почати її до початку яскравих клінічних проявів. Лікування також може зменшити заразність.

Засоби від кашлю не можуть знизити тривалість хвороби і є малоефективними в зниженні інтенсивності кашлю.

ЗАХИСТІТЬ  СВОЮ ДИТИНУ ВІД  КАШЛЮКА

ЗРОБІТЬ   СВОЄЧАСНО  ЩЕПЛЕННЯ

 

Переглядів загалом - 12 | Переглядів сьогодні - 1