Івано – Франкове (Янів) пам’ятає!… 1 листопада в Янові відзначили 100-річчя Листопадового чину та вшанували пам’ять Українських Січових Стрільців і вояків УГА.
З цієї нагоди відбулися урочистості на території Івано – Франківської ЗОШ І – ІІІ ступенів імені Івана Франка, участь у яких взяли представники селищної влади, духовенство, вчительство, громадськість.
Зокрема, о 10.00 год. було освячено меморіальні дошки, встановлені на будівлі школи, на яких викарбувано наступне:
« 1 листопада 1918 року у смт. Івано – Франкове (Янів) проголошено владу Західно – Української Народної республіки»;
«БОРЦЯМ ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ. Впродовж 1918 – 1919 років у боротьбі за Українську Державу віддали життя тисячі вояків Української Галицької Армії.
Івано – Франкове, – Янів, Лелехівка, Верещиця:
Ванек Андрій
Гугель Олександр
Качур Михайло
Гнатишин Михайло
П’ятеро невідомих козаків.
Один невідомий стрілець.
Вічна пам’ять Героям!
До 100-річчя утворення ЗУНР
1918 – 2018».
ЗУНР – славетна сторінка в історії творення Української державності. 19 жовтня 1918 оголошена «Проклямація Української Національної Ради» про створення Української держави в українських етнографічних землях Австро-Угорщини. 13 листопада 1918 УНРада затвердила Конституційні основи новоствореної держави — «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель бувшої австро-угорської монархії», нова держава отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка».
ЗУНР постала як синтеза національно-визвольних змагань українців Галичини, Буковини, Закарпаття. Основною причиною падіння ЗУНР були надзвичайно складні міжнародні обставини, підтримка повоєнною Європою експансіоністських, загарбницьких дій щодо ЗУНР Польщі, Румунії, ЧСР, а також неорганізованість адміністративних структур, відсутність контролю над деякими районами держави і велика нестача матеріальних засобів для армії.
У таких складних обставах ЗУНР постала як демократична держава, політичний устрій якої — добра модель тогочасної європейської правової держави. ЗУНР стала прикладом можливого українського державного правопорядку, що ґрунтувався на розумному гуманізмі і поступовому затвердженні демократичних засад у суспільстві.
СЛАВА ГЕРОЯМ!
Іван Шаблінський, заступник директора