Первоцвіти просять захисту!

Щороку на початку весни в Україні знищується (в результаті незаконного збору та продажу) мільйони ранньоквітучих рослин – первоцвітів. Серед них – підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, рябчик шаховий, білоцвіт весняний, сон великий, проліска дволиста таін. Більшість цих видів занесені до Червоної книги України. Масова торгівля первоцвітами призводить до їх зникнення в природі.

20 березня в опорному закладі«Івано – Франківська ЗОШ І-ІІІ ступеня імені І.Франка»  відбулася акція « Первоцвіти просять захисту» за участі працівників заповідника « Розточчя» Любов Горбань,Тетяни Гулич, вчителів школи Ольги Михайлишин, Оксани Ольшанської та учнів 6-Б та 7-А класів.

Мета акції – привернути увагу до проблеми охорони та збереження ранньоквітучих рослин, навчити дітей відчувати, розуміти та оберігати цю надзвичайну красу, розвивати почуття відповідального ставлення до природи,формувати у підростаючого покоління екологічну культуру, природоохоронні навички.

Також було наголошено про небезпеку спалювання сухої трави, яке перетворює маленьке багаття на неконтрольоване екологічне лихо, а саме:

  • Отруюєте повітря

Згораючи, азот, що є складовою гумусу, потрапляє в повітря у вигляді токсичних оксидів азоту;

  • Вражаєте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних

Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні анцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань;

  • Пошкоджуєте рослини

Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі. Це призводить до зменшення біорізноманіття і стійкості екосистеми загалом;

  • Знищуєте птахіві тварин

Вогнем знищуються гнізда птахів,таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищуються тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні.  Під час пожеж гине багато комах, їх личинки і лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха непотрібна трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.

О. Ольшанська, учитуль біології

(Загальна кількість переглядів - 116)